POŁOŻENIE POŚLADKOWE - przyczyny i powikłania?
Anioleczekk78 - 03.02.2009 23:21
POŁOŻENIE POŚLADKOWE - przyczyny i powikłania?
witajcie,
Mam pyt. Jaka moze byc przyczyna polozenia pośladkowego u dziecka?? i jakie moga byc powiklania po urodzeniu? Jakie sa Wasze doświadcznenia?
dzieki za odp
Myszka23 - 04.02.2009 08:29
Kochana, nie ma przyczyny ułożenia posladkowego. Poprostu czasami tak sie dzieje, że dzieci nie przyjmują odpowiedniej pozycji czyli głowa w dół.
Widziałam niedawno w TV, że w Kanadzie lekarz próbuje pod koniec ciąży przez powłoki brzuszne odwrócić dziecko. Pacjentka bardzo cierpiała, a próba sie nie powiodła. Nie wiem, czy w Polsce sie taką metodę praktykuje. Wiem natomiast, że położenie posladkowe jest wskazaniem do CC.
ladygugu - 04.02.2009 08:33
Moja Córka była ułozona posladkami, a przyczyna była taka, że w brzuchu była bardzo ruchliwa, ale i bardzo duża. Fikała, fikała, aż wkońcu zabrakło jej miejsca, żeby sie przekręcić spowrotem główką w dół i tak juz została siedząc. Z tego względu poród odbył się przez cc, wiec dziecko zostało bezpiecznie i bez komplikacji wyjętę. Była zaraz po urodzeniu konsultowana u ortopedy (bioderka) ale wszystko okazało sie być OK. Czego wszystkim mamom i dzieciaczkom posladkowym życzę !
aruga - 04.02.2009 09:30
Nie ma przyczyn, dziecko się układa jak mu wygodnie Mój synek był ułożony pośladkowo i jakoś późno ale zdążył jeszcze się przekręcić W przypadku takiego położenia zalecane jest cc, bo przy porodzie sn mogą być problemy z bioderkami
Anioleczekk78 - 04.02.2009 10:47
No tak pytam z ciekawosci :O)) czy jest jakas przyczyna...wyczytalam w necie, ze wcześniactwo dziecko...nie kumam za bardzo o co chodzi...moze byc za mało wód płodowych, za mało miejsca...
A jezeli chodzi o powikłania, to czesto moze dziecko miec problemy z błednikiem, wiec i z równowagą i ze te dzieci są niby bardziej płaczliwe...rycza bezprzerwy...pisza tez, że powinno sie je zawijac ścisle np. pielucha, albo w kocyki, rożki po to aby powoli nabieralo równowagi...wskazaniem jest tez kołysanie w boki... No ja wlasnie słyszalam, ze moga byc problemy z bioderkami...
ja wlasnie bede miala tak czy inaczej cc, bo w 20 tyg mialam operacje oczu...
nie ma co gdybac :O) i tak jestem dobrej myśli...mała jest strasznie ruchliwa, fika jak opętana...i w ostatnim miesiacu to naprawde urosłaaa...choc brzuch nie :O)
termin mam 18-19 luty...wiec juz niedlugo :O)) juz nie mozemy sie doczekac
ladygugu - 04.02.2009 10:47
ja i tak profilaktycznie przez jakiś czas kladlam córce 2 pieluchy, mimo, ze wszystko było ok, ale po posladkach przy porodzie sn dzieci często są w rozpórkach i innych dziwnych urządzeniach :/ przy porodzie sn poprostu ciagnie sie dziecko za pupę, wiec bardzo łatwo cos uszkodzić
ladygugu - 04.02.2009 10:49
Anioleczek byle tylko nóżek na prosto nie sciskać tymi kocykami i rożkami
ultramaryna - 07.02.2009 00:57
a ja znalazłam taką ciekawą informację, na temat ułożenia :)
By ułożyło się prawidłowo Najlepiej, by rodzące się dziecko skierowane było główką w dół, tyłem głowy nieco w stronę brzucha mamy. Tę pozycję lekarze nazywają ułożeniem przednim.
Jest wręcz idealna, bo wtedy dziecko dokładnie „pasuje” do krzywizny miednicy i łatwiej przesuwa się w dół. Czasami jednak malec przyjmuje pozycję znacznie mniej korzystną dla przebiegu porodu. Zrób zatem wszystko, aby tego uniknąć.
Rada pierwsza: prawidłowo siadaj Na pozycję dziecka w macicy ogromny wpływ ma Twoja aktywność. Niestety, kanapowy styl życia nie sprzyja prawidłowemu ułożeniu maleństwa. Kiedy zapadasz się w wygodnym fotelu, Twoje pośladki znajdują się poniżej linii kolan. To prowadzi do zamknięcia wejścia miednicy i utrudnia obniżenie się główki dziecka w miednicy kostnej. Czytając gazetę, książkę albo plotkując z koleżankami przy kawiarnianym stoliku, pomóż maleństwu przyjąć właściwą pozycję, siadając okrakiem na krześle, przodem do oparcia.
Rada druga: popraw elastyczność miednicy Twoja miednica kostna to tunel, przez który dziecko przechodzi na świat. Nie jest sztywnym i statycznym narządem. W czasie ciąży Twój organizm wydziela hormony, które powodują rozluźnienie jej więzadeł, przyczyniając się do zwiększenia ruchomości stawów. Aby zwiększyć naturalną elastyczność miednicy (w czasie porodu łatwiej dostosuje swój kształt do główki dziecka), jeszcze podczas ciąży wykonuj proste ćwiczenia: - siad rozporowy (ze złączonymi stopami, kolana na boki). To rozluźnia stawy biodrowe, okolicę pachwin, stawy kolanowe i skokowe. Zwiększa przekątną miednicy. Rozluźnia też jej przeponę, poprawiając ogólne ukrwienie. Ćwicz tak codziennie – w tej pozycji siadaj przed telewizorem lub czytaj. - siad w rozkroku (nogi są szeroko rozsunięte na boki, plecy wyprostowane). Miednica poszerza się, rozciągają się mięśnie tylnej powierzchni nóg, rozluźnia się przepona miednicy. Ćwiczenie poprawia stabilizację dolnego odcinka kręgosłupa, co sprzyja jego rozluźnieniu.
Rada trzecia: ćwicz w klęku podpartym Często przyjmuj pozycję na czworaka (najlepiej codziennie, przez co najmniej 10 minut). Wówczas Twoje dziecko czuje się jak w hamaku. Ćwicząc, pochyl się do przodu, by zlikwidować opór mięśni brzucha, i kołysz miednicą.
Rada czwarta: chodź na basen Jak najczęściej pływaj stylami, w których brzuch skierowany jest w dół – polecamy żabkę. To pomoże Ci również uniknąć nacięcia krocza!
Rada piąta: odpoczywaj na lewym boku W ciągu dnia znajdź czas na to, by zrelaksować się, pooddychać przeponą, pomyśleć o dziecku, które jest w Tobie. Leżenie na lewym boku sprawi, że Twoje całe ciało i maleństwo będą lepiej dotlenione. Zdecydowane unikaj leżenia na plecach!
Rada szósta: kup specjalny klęcznik Jeśli większość dnia spędzasz w pracy – siedzisz za biurkiem lub przed komputerem – zainwestuj w specjalny stołeczek ciążowy.
Rada siódma: oddychaj przeponą Zrelaksowane i dotlenione mięśnie są zdecydowanie bardziej podatne na rozciąganie. To zaś bardzo ułatwia dziecku przyjęcie właściwej pozycji, a potem przeciśnięcie się przez kanał rodny.
Bardzo trudno jest wygospodarować w ciągu dnia czas na ćwiczenia. Jeśli Ci się to nie udaje, zwróć uwagę na kilka rzeczy: 1. Nigdy nie zakładaj nogi na nogę. To pogarsza krążenie. Poza tym gdy siadasz w tej pozycji, dziecku trudniej właściwie ustawić główkę w Twojej miednicy. 2. Unikaj jak ognia miękkich kanap i foteli, w których się zapadasz. Staraj się siadać tak, by kolana nie były wyżej niż biodra. Bardzo o to dbaj, bo dzięki temu mniej będą Ci dokuczać również bóle kręgosłupa. 3. W aucie połóż na siedzeniu poduszeczkę. Będziesz wtedy siedzieć we właściwej pozycji.
Konsultacja: Urszula Tataj-Puzyna, położna; przyjmuje porody od 15 lat, współpracuje ze Szpitalem Specjalistycznym św. Zofii w Warszawie, prowadzi szkołę rodzenia „Narodziny...”
Artykuł pochodzi z miesięcznika Twoje Dziecko
ladygugu - 08.02.2009 13:01
Tak naprawdę to nie jestem przekonana, czy istnieją jaieś faktyczne sposoby na to jak się dziecko ma ulożyć, Poprostu to jest czasem chwila, tak jak było u mnie. Córka sie strasznie, wierciła i wkońcu tak fiknęła, że nie miala miejsca sie juz jak przekręcić i n ie miało tu zadnego znaczenia, czy ćwiczyłam w ciązy czy nie, czy siedziałam na kanapie czy nie, poprostu Córka była duza i ruchliwa i się zaklinowała, chociaz ja myslę, że zropbiła to z wyrafinowania, poprostu sobie siadła i czekała aż ja ktos wyjmie ;) przez co i mamusi zrobiła dobrze, bo zaoszczędziła bólu, związanego z porodem sn duzego dziecka ułozonego pośladkami ;). Także nie ma tego zlego co by na dogre nie wyszło.
kalcz - 11.02.2009 22:51
Cytat:
Napisał Myszka23
Kochana, nie ma przyczyny ułożenia posladkowego. Poprostu czasami tak sie dzieje, że dzieci nie przyjmują odpowiedniej pozycji czyli głowa w dół.
Widziałam niedawno w TV, że w Kanadzie lekarz próbuje pod koniec ciąży przez powłoki brzuszne odwrócić dziecko. Pacjentka bardzo cierpiała, a próba sie nie powiodła. Nie wiem, czy w Polsce sie taką metodę praktykuje. Wiem natomiast, że położenie posladkowe jest wskazaniem do CC.
Niby mówi się, że przyczyną może być budowa matki m.in. wąska miednica, nasłuchałam się o tym jak Jasiek był ułożony pośladkowo, a potem Franek długo, długo się nie chciał przekręcić...jednak chyba brat już mu zrobił wcześniej miejsce i jednak fiknął.
A co do obrotu zewnętrznego, takie zabiegi również u nas się wykonuje, sama byłam umówiona na taki zabieg (w szpitalu św.Zofii w Warszawie) ale jak przyszło co do czego to okazało się, że na skutek wcześniejszych skurczybyków Jasiek już zszedł za nisko i obrót byłby zbyt ryzykowny.
A przeprowadza się go tak jak piszesz, podaje się matce leki rozkurczowe, wszystko odbywa się na sali operacyjnej w razie nagłego cc, 37-38 tydzień tak aby dziecko było w razie czego gotowe do przyjścia na świat bo poród może się zacząć tuż po zabiegu.
Podobno jest to dość nieprzyjemne dla matki...
ladygugu - 12.02.2009 07:32
Mi mieli przekręcać, ale sie nie zgodziłam, bo mało, że jest to bolesne, to jeszcze niebezpieczne dla dziecka, bo mozna je uszkodzić.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plslaveofficial.keep.pl
|
|
Pokrewne |
"cowboy,mama,i,cowboy,corka.php">Cowboy mama i cowboy córka :)
"ile,planujecie,karmic,karmicie,karmilyscie.php">ile planujecie karmić/karmicie/karmiłyście piersią
"tempo,rozwoju,a,sposob,karmienia,cos,oprocz.php">Tempo rozwoju a sposób karmienia (coś oprócz cyca)
"czy,mozna,na,cellulit,krem,z,kofeina,jesli.php">czy mozna na cellulit krem z kofeina jesli karmie
"jak,dlugo,trwa,karmienie,waszych,pociech.php">Jak długo trwa karmienie Waszych pociech?
"karmienie,drugiego,malucha,przy,pierwszym.php">Karmienie drugiego malucha przy pierwszym
"pomozcie,mi,opory,psychiczne,przed,karmieniem.php">pomozcie mi - opory psychiczne przed karmieniem
"jak,zakonczyc,lub,ograniczyc,nocne,karmienia.php">Jak zakończyć lub ograniczyć nocne karmienia
"chyba,powoli,konczy,sie,karmienie.php">Chyba powoli kończy się karmienie....
"sens,dyskusji,o,sposobie,karmienia.php">sens dyskusji o sposobie karmienia
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plepicusfuror.xlx.pl
. : : . |
|